=

Europacuperna 2020/21

H65 HÖÖR, EUROPA LEAGUE

Kvalomgång 3:
15 november: Fleury Loiret HB, Frankrike (b), 26–29
22 november: Fleury Loiret HB (h), 24–28
H65 Höör utslaget efter sammanlagt 50–57

LUGI HF, EUROPA LEAGUE

Kvalomgång 2: Kuban, Ryssland, vidare till kvalomgång 3 då Lugi HF tvingades lämna walk over på grund av de svenska covid-19-restriktionerna.

TIDIGARE ÅR
2019/20
IK SÄVEHOF, CHAMPIONS LEAGUE
Gruppspel:
Györ, Ungern (b), 23–35, Krim Mercator, Slovenien (h), 21–25, DHK Banik Most, Tjeckien (b), 25–25, DHK Banik Most (h), 24–19, Györ (h), 27–36, Krim Mercator (b), 28–26. IK Sävehof slutade tvåa i gruppen på fem poäng och gick vidare till huvudrundan. Huvudrunda: Buducnost, Montenegro (b), 25–30, SCM Ramnicu Valcea (h), 17–23, Brest Bretagne, Frankrike (b), 22–31, Buducnost (h), 24–33, SCM Ramnicu Valcea (b), 20–28, Brest Bretagne (h), 17–29. IK Sävehof slutade sexa i gruppen på två poäng och blev utslaget.
SKURU IK, EHF-CUPEN
Kvalomgång 1: Valur, Island (h), 22–23, Valur (b), 31–24. Båda matcherna spelades på Island, Skuru IK klart för andra kvalomgången efter sammanlagt 53–47. Kvalomgång 2: HC Zvezda, Ryssland (b), 22–29, HC Zvezda (h), 22–24. Skuru IK utslaget efter 44–53 sammanlagt.
H65 HÖÖR, EHF-CUPEN
Kvalomgång 1: LC Brühl, Schweiz (h), 32–24, LC Brühl (b), 43–19. Båda matcherna spelades i Höör, H65 Höör klart för andra kvalomgången efter sammanlagt 75–43. Kvalomgång 2: Kuban, Ryssland (h), 28–26, Kuban (b), 27–33. H65 Höör utslaget efter sammanlagt 55–59.

2018/19
IK SÄVEHOF, CHAMPIONS LEAGUE
Grupp B: Rostov-Don (b), 21–30, Köpenhamn (h), 22–36, Brest Bretagne (h), 27–39, Brest Bretagne (b), 26–34, Rostov-Don (h), 26–32, Köpenhamn (b), 22–33. IK Sävehof slutade fyra i gruppen och gick vidare till EHF-cupens gruppspel.
IK SÄVEHOF, EHF-CUPEN
Grupp B: Metzingen (h), 27–29, Herning-Ikast (b), 22–29, Siofok (b), 21–34, Siofok (h), 24–30, Metzingen (b), 22–29, Herning-Ikast (h), 23–33. IK Sävehof utslaget efter att ha slutat fyra i gruppen.
H65 HÖÖR, EHF-CUPEN
Kvalomgång 1: Lokomotiv Zagreb (h), 22–18, Lokomotiv Zagreb (b), 23–19. H65 Höör vidare efter sammanlagt 45–37. Kvalomgång 2: Muratpasa Belediyesi (h), 31–25, Muratpasa Belediyesi SK (b), 31–26. H65 Höör vidare efter sammanlagt 62–51. Kvalomgång 3: Nykøbing Falster (b), 24–27, Nykøbing Falster (h), 23–27. H65 Höör utslaget efter 47–54 sammanlagt.
BODEN HANDBOLL, CHALLENGE CUP
Omgång 3: Z’Dezele Celje (h), 27–27, ZRK Z’Dezele Celje (h), 39–28. Boden Handboll vidare efter sammanlagt 66–55. Åttondelsfinal: Maccabi Srugo Rishon Lezion (b), 26–26, Maccabi Srugo Rishon Lezion (b), 30–29. Boden Handboll vidare efter sammanlagt 56–55. Kvartsfinal: Pogon Szczecin (h), 22–28, Pogon Szczecin (h), 27–27. Boden Handboll utslaget efter sammanlagt 49–55.
KRISTIANSTAD HK, CHALLENGE CUP
Omgång 3: ZRK Bjelovar (b), 22–23, ZRK Bjelovar (b), 27–22. Kristianstad HK vidare efter sammanlagt 49–45. Åttondelsfinal: Femina Vise (b), 27–17, Femina Vise (b), 25–14. Kristianstad HK vidare efter sammanlagt 52–31. Kvartsfinal: ZRK Naisa Nis (h), 35–25, ZRK Naisa Nis (h), 23–27. Kristianstad HK vidare efter sammanlagt 58–52. Semifinal: Rocasa Gran Canaria (b), 17–22, Rocasa Gran Canaria (h), 20–31. Kristianstad HK utslaget efter sammanlagt 37–53.

Skicka in någonting till SHE

Senaste tweeten från SHE

Smålandsvillan
Baushaus
Prioritet Finans
CMore