=

Inför säsongen 2022/23

Onsdag den 7 september kastas den nya SHE-säsongen igång. Här kan du följa lagens förberedelser under sommaren. Artikeln uppdateras regelbundet.

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Vanja Andersson (Kärra HF), Sanna Andreasson (Alingsås HK), Emilie Batista (HK Aranäs), Ida Berlin (GF Kroppskultur), Aisha Jasarevic (Torslanda HK), Amina Jasarevic (Torslanda HK), Amanda Vinelund (Skånela IF), Alma Hadzic Andresen (Raelingen HK, Norge), Alva Hermansen (Önnereds HK, lån), Alberte Andrea Kristensen (Sönderjyske Håndbold, Danmark), Andrine Flaat (Charlottenlund SK, Norge).

Förluster: Johanna Flygelholm (Skövde HF), Linn Hansson (Önnereds HK), Miranda Nasser (TSV Bayer 04 Leverkusen, Tyskland), Hanna Wedenby (IF Hallby), Julia Walstern (Önnereds HK), Elin Norrlin (klubb ej klar), Ebba Lundstedt (klubb ej klar), Ava Ekström (klubb ej klar), Ronja Gustafsson (klubb ej klar), Rebecka Karlsson (slutar), Sara Larsson Fridman (Torslanda HK), Victoria Strålman (slutar), Annica Smidje (Torslanda HK).

TRUPP

Tränare: Magnus Ferdinandsson (NY)

MV: Clara Wolf, Alva Hermansen (NY), Andrine Flaat (NY).
V6: Sanna Andreasson (NY).
M6: Amanda Vinelund (NY), Alberte Andrea Kristensen (NY).
H6: Johanna Einarsson, Emilie Batista (NY).
V9: Alma Hadzic Andresen (NY), Ida Berlin (NY).
M9: Vanja Andersson (NY), Aisha Jasarevic (NY).
H9: Cindy Darell, Amina Jasarevic (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 1 augusti.
Träningsläger: 6-8 augusti, Göteborg & 27-28 augusti, Strömstad.

Tävlingsmatcher:
20 augusti, ATG Svenska cupen: Ystads IF (b)
26 augusti, ATG Svenska cupen: Lugi HF (h)
4 september, ATG Svenska cupen: Lödde Vikings HK (b)
10 september, SHE: IF Hallby (h)
17 september, SHE: H65 Höör (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Hanna Wedenby (BK Heid), Ida Schaffer (Skånela IF), Olivia Thörnholm (RP IF Linköping).

Förluster: Ellen Mattson (slutar), Ellinore Vulevic (utvecklingslaget), Lia Beckström (klubb ej klar).

TRUPP

Tränare: Joachim Löfstedt

MV: Klara Härnström, Christina Lövgren Hallberg, Agnes Billvén.
V6: Elin Sjöbrink, Nora Edin, Olivia Thörnholm (NY).
M6: Andrea Gannsjö, Isa Franzén, Rebecca Hofsten, Ida Schaffer (NY).
H6: Andrea Litstrand, Sandra Bergsten, Hilma Cantby.
V9: Emma Wahlström, Elsa Helle, Hanna Wedenby (NY).
M9: Emma Shepherd, Sanna Johansson.
H9: Elin Johansson, Emma Tolk.

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 25 juli.
Träningsmatcher:
30 juli: Skövde HF (b), 21–22
3 augusti: Gjerpen Håndball (Skövde), 19–33
5 augusti: Lugi HF (b), 25–28
7 augusti: OV Helsingborg (h)
13 augusti: H65 Höör (b)
14 augusti: IFK Örebro (h)

Tävlingsmatcher:
20 augusti, ATG Svenska cupen: Kungsängens SK (b)
28 augusti, ATG Svenska cupen: Skara HF (b)
4 september, ATG Svenska cupen: Skånela IF (h)
10 september, SHE: BK Heid (b)
17 september, SHE: Lugi HF (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Cassandra Tollbring (Storhamar, Norge), Josefine Hultberg Dahlgren (Lugi HF), Elsa Åsberg (Vendsyssel Håndbold, Danmark), Leila Melcher (OV Helsingborg), Emely Persson (uppflyttad).

Förluster: Emma Rask (paus), Anna Olsson (slutar), Amelia Lundbäck (Skuru IK), Irma Schjött (Thüringer HC, Tyskland), Jannike Wiberg (klubb ej klar).

TRUPP

Tränare: Ola Månsson

MV: Gry Bergdahl, Josefine Hultberg Dahlgren (NY), Leila Melcher (NY).
V6: Victoria Larsson, Elsa Åsberg (NY), Emely Persson (NY).
M6: Alma Skretting, Filippa Nyman, Michaela Fransson.
H6: Ida Gullberg, Johanna Östblom, Vera Gidebratt.
V9: Isabelle Andersson, Binto Linnér, Cassandra Tollbring (NY).
M9: Emma Nuhanovic, Emma Jönsson, Tilda Winberg.
H9: Malin Sandberg, Linnea Pripp.

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 22 juli
Träningsläger: 27-31 juli, Degeberga
Träningsmatcher:
13 augusti, 14.00: IF Hallby (h)
18-21 augusti, träningscup i Tyskland

Tävlingsmatcher:
24 augusti, ATG Svenska cupen: Alingsås HK (b)
27 augusti, ATG Svenska cupen: Kärra HF (h)
4 september, ATG Svenska cupen: Eskilstuna Guif (b)
7 september, SHE: Skuru IK (b)
14 september, SHE: BK Heid (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Beyza Karacam (Ankara Yenimahalle BSK, Turkiet), Marthe Davidsen Hellevik (Grane Arendal, Norge), Maria Larsen (Huddinge HK), Andreea Tecar (Stinta Bukarest).

Förluster: Andrea Jacobsen (EH Ålborg, Danmark), Freja Hammer Fagerberg (Odense Håndbold, Danmark), Lisa Nilsson (IFK Örebro), Mirja Lyngsø Jensen (klubb ej klar), Julia Berglund (IFK Kristianstad), Martina Chrova (slutar).

TRUPP

Tränare: Ulf Schefvert

MV: Lova Jönsson, Marthe Davidsen Hellevik (NY).
V6: Laura Eggert, Maja Lindborg.
M6: Maja Hansson, Saga Johansson, Milla Olesand.
H6: Jovana Bogojevic, Maria Larsen (NY).
V9: SIw Aabech, Sarah Carlström.
M9: Lovisa Delac, Tilda Colleen, Tindra Sundin.
H9: Sofia Delac, Beyza Karacam (NY), Andreea Tecar (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 13 juli.
Träningsläger: 29 juli, Växjö

Tävlingsmatcher:
20 augusti, ATG Svenska cupen: GF Kroppskultur (b)
27 augusti, ATG Svenska cupen: Önnereds HK (h)
3 september, ATG Svenska cupen: IFK Kristianstad (b)
9 september, SHE: Lugi HF (b)
16 september, SHE: Skara HF (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Sarah Thorngren (uppflyttad), Selma Maderner (Stenungsunds HK), Stina Planath (uppflyttad).

Förluster: Marie Wall (slutar), Anna Karlsson (Kärra HF), Amanda Sjöstrand Hallman (VästeråsIrsta HF)

TRUPP

Tränare: Hamed Khazrai

MV: Yasminee Gluic, Agnes Åseskog, Ella Barne.
V6: Madeleine Lindgren, Sarah Thorngren (NY), Stina Planath (NY).
M6: Alma Jöhnsson, Selma Maderner (NY),
H6: Elin Cindric, Linnéa Rundberg.
V9: Wilma Pettersson, Alva Söderbom, Maja Fredén.
M9: Mia Lagumdzija, Line Stenberg.
H9: Agnes Hallberg, Kristina Zubonja.

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 25 juli
Träningsläger: 
5-7 augusti
Träningsmatcher:

9 augusti: Kärra HF
18 augusti: GF Kroppskultur

Tävlingsmatcher:
20 augusti, ATG Svenska cupen: Tumba HBK (b)
27 augusti, ATG Svenska cupen: HK Aranäs (h)
3 september, ATG Svenska cupen: Eslövs IK (b)
9 september, SHE: VästeråsIrsta HF (b)
17 september, SHE: Önnereds HK (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Bella Gulldén (Vipers Kristiansand, Norge), Victoria Solli Berg (Larvik HK, Norge), Cornelia Dahlström (Lugi HF), Emma Fernis (Thüringer HC, Tyskland), Agnes Lundin (Skånela IF), Perla Rainey Malmberg (uppflyttad), Lovisa Liljenberg (uppflyttad), Elise Lönnegren (uppflyttad), Wilma Svensson (uppflyttad), Filippa Nyman (AIK), Alva Hopstadius (Lödde Vikings HK, lån).

Förluster: Josefine Hultberg Dahlgren (H65 Höör), Olivia Löfqvist (Storhamar, Norge), Emma Navne (Köpenhamn Håndbold, Danmark), Mariann Gabrielsen (klubb ej klar), Laura Nielsen (klubb ej klar), Amanda Poulsen (klubb ej klar), Tilda Lilja (Ystads IF).

TRUPP

Tränare: Kenneth Andersson

MV: Hanna Popaja, Tuva Dahlqvist, Victoria Solli Berg (NY).
V6: Clara Lerby, Lova Nyrell, Alva Hopstadius (NY).
M6: Ofelia Shoai Hallberg, Malva Carlsson, Perla Rainey Malmberg (NY), Filippa Nyman (NY).
H6: Filippa Hall, Emma Fernis (NY), Wilma Svensson (NY).
V9: Cecilie Bjerre, Cornelia Dahlström (NY), Elise Lönnegren (NY), Lovisa Liljenberg (NY).
M9: Asdis Agustdottir, Nora Adébo, Bella Gulldén (NY), Agnes Lundin (NY).
H9: Amanda Andersson, Kajsa Lindeberg, Amanda Iséni.

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 25 juli.
Träningsläger: 11-13 augusti, Köpenhamn.
Träningsmatcher:
5 augusti: IF Hallby (h), 28–25

Tävlingsmatcher:
19 augusti, ATG Svenska cupen: Lödde Vikings HK (b)
26 augusti, ATG Svenska cupen: BK Heid (b)
2 september, ATG Svenska cupen: Ystads IF (h)
9 september, SHE: Kristianstad HK (h)
16 september, SHE: IF Hallby (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Aldis Asta Heimisdottir (KA/Thor), Jasmine Wild-Willemsen (Tumba HBK).

Förluster: Elizabeth Collado (klubb ej klar), Maja Eriksson (slutar), Ida Holm (klubb ej klar), Stella Muir (slutar), Julia Ehn (slutar).

TRUPP

Tränare: Magnus Frisk

MV: Johanna Kjellman, Lærke Sørensen, Amanda Mouchard.
V6: Melanie Felber, Emma Arlestad.
M6: Sofia Berndtsson.
H6: Linnea Sundholm, Ewelina Ström, Emma Gyltman.
V9: Ellen Aronsson, Carolina Grindbacka, Lovisa Henriksson, Emma Frisk Nävarp.
M9: Elin Andersson, Aldis Asta Heimisdottir (NY), Jasmine Wild-Willemsen (NY).
H9: Sara Johansson, Elsa Frisk Nävarp.

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 1 augusti.
Träningsläger: 5-7 augusti, 13-14 augusti & 26-28 augusti.

Tävlingsmatcher:
17 augusti, ATG Svenska cupen: Skånela IF (b)
24 augusti, ATG Svenska cupen: Kungsängens SK (b)
28 augusti, ATG Svenska cupen: IF Hallby HK (h)
8 september, SHE: IK Sävehof (h)
16 september, SHE: Kristianstad HK (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Amelia Lundbäck (H65 Höör), Isabel van Kerkvoorde (Huddinge HK), Rikke Dahl Nielsen (Vendsyssel Håndbold, Danmark), Moa Björck (AIK).

Förluster: Vilma Matthijs Holmberg (Thüringer HC, Tyskland), Daniela de Jong (Ramnicu Valcea, Rumänien), Elin Hansson (Ramnicu Valcea, Rumänien), Cornelia Dahlström (Lugi HF), Wilma Schelin (paus).

TRUPP

Tränare: Magnus Oscarsson Söder

MV: Josephine Nordstrøm, Ellen Dahlström, Moa Björck (NY).
V6: Jennifer Johansson, Sofia Karlsson.
M6: Alice Salmi, Rikke Dahl Nielsen (NY).
H6: Clara Petersson Bergsten, Malin Berndal.
V9: Ellen Voutilainen, Alva Persson.
M9: Elin Åkesson, Kaja Stojilkovic, Amelia Lundbäck (NY).
H9: Alexandra Bjärrenholt, Felicia Palm Robertsson, Isabel van Kerkvoorde (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsläger: 10-14 augusti, Tjeckien.
Tävlingsmatcher:
19 augusti, ATG Svenska cupen: Boden Handboll IF (b)
28 augusti, ATG Svenska cupen: Huddinge HK (b)
7 september, SHE: H65 Höör (h)
10 september, ATG Svenska cupen: OV Helsingborg (h)
15 september, SHE: Skövde HF (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Johanna Flygelholm (BK Heid), Ida Lindlöf (AIK), Matilda Forsberg (AIK), Mia Kvithyll (Fredrikstad BK, Norge), Matilde Blaabjerg Madsen (Rødøvre HK, Danmark).

Förluster: Nikoline Lundgreen (Thüringer HC, Tyskland), Marielle Lideskär (slutar), Stina Karlsson (slutar), Hannele Nilsson (BSW Sachsen Zwickau, Tyskland), Nora Jakobsson van Stam (BSW Sachsen Zwickau, Tyskland), Venera Surjan (klubb ej klar).

TRUPP

Tränare: Daniel Birkelund

MV: Annie Linder, Emma Andersson.
V6: Britta Jakobsson van Stam, Ida Lindlöf (NY).
M6: Julie Aspelund Berg, Ida Eriksson.
H6: Andrea Niva, Matilda Forsberg (NY).
V9: Elma Örtemark, Natalie Wästefors, Melina Pilav.
M9:Tindra Sahlin Wallenius, Moa Andersson, Johanna Flygelholm (NY), Matilde Blaabjerg Madsen (NY).
H9: Mia Kvithyll (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 18 juli.
Träningsmatcher:

30 juli: IF Hallby (h), 22–21
4 augusti: Gjerpen IF (h), 25–26
11-14 augusti: Annliz Cup

Tävlingsmatcher:
19 augusti, ATG Svenska cupen: IFK Örebro (b)
27 augusti, ATG Svenska cupen: VästeråsIrsta HF (h)
2 september, ATG Svenska cupen: Bodens BK (b)
8 september, SHE: Önnereds HK (b)
15 september, SHE: Skuru IK (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Olivia Mellegård (Köpenhamn Håndbold, Danmark), Johanna Forsberg (Nyköping Falster, Danmark), Carmen Martin (CSM Bukarest, Rumänien), Elin Ernelind (uppflyttad), Irma Wester Kocanovic (uppflyttad), Johanna Bundsen (Köpenhamn Håndbold, Danmark), Mai Kragballe Nielsen (Les Neptunes de Nantes, Frankrike).

Förluster: Sofie Börjesson (Vipers Kristiansand, Norge), Jamina Roberts (Vipers Kristiansand, Norge), Trine Wacker Mortensen (Herning-Ikast, Danmark), Mathilda Lundström (Silkeborg, Danmark), Tamara Haggerty (Horsens, Danmark), Linn Andersson (Kärra HF), Angelica Wallén (slutar), Ellinor Nilsson Åström (slutar).

TRUPP

Tränare: Jesper Östlund (NY)

MV: Wilma Kroon Andersson, Johanna Bundsen (NY).
V6: Stella Huselius, Elin Ernelind (NY), Olivia Mellegård (NY).
M6: Thea Blomst, Linn Johansson, Johanna Forsberg (NY).
H6: Ida Sembe, Carmen Martin (NY).
V9: Frida Rosell, Elin Heikka, Maja Appelgren, Irma Wester Kocanovic (NY).
M9: Laura Jensen, Mai Kragballe Nielsen (NY).
H9: Nina Koppang, Thea Kylberg.

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 25 juli.
Tävlingsmatcher:
19 augusti, ATG Svenska cupen: IK Baltichov (b)
27 augusti, ATG Svenska cupen: Tyresö Handboll (b)
4 september, ATG Svenska cupen: AIK (h)
8 september, SHE: Skara HF (b)
15 september, SHE: VästeråsIrsta HF (h)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Amanda Sjöstrand Hallman (Kungälvs HK), Ella Johansson (uppflyttad), Jonna Olsson (uppflyttad), Lisa Dahlqvist (Norrköpings KIK).

Förluster: Wilma Svedung (slutar), Viktoria Högström Unell (slutar), Ida Lindblom (slutar), Martina Granberg (slutar), Tyra Schjött (Eskilstuna Guif), Maja Axell (klubb ej klar), Matilda Rasmus (utvecklingslaget), Hannah Flodman (paus).

TRUPP

Tränare: Frenne Båverud

MV: Elin Lindblom, Isabella Mouratidou, Ella Johansson (NY), Lisa Palmqvist (NY).
V6: Tilde Skoog, Svea Lind, Carolina Ingesson.
M6: Victoria Otrander, Amanda Sjöstrand Hallman (NY).
H6: Fanny Söderberg, Maja Wiklund.
V9: Ulrika Olsson, Emma Aarnio, Jonna Olsson (NY).
M9: Ellen Göthlin, Viola Paulsen, Love Kumlin.
H9: Johanna Hellgren, Hannah Grytegård.

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 25 juli.
Träningsläger: 28-31 juli, Lindesberg.
Träningsmatcher:
12-14 augusti: Annliz Cup, Skövde.

Tävlingsmatcher:
21 augusti, ATG Svenska cupen: Bodens BK (b)
27 augusti, ATG Svenska cupen: Skövde HF (b)
31 augusti, ATG Svenska cupen: IFK Örebro (h)
9 september, SHE: Kungälvs HK (h)
15 september, SHE: IK Sävehof (b)

SPELARÖVERGÅNGAR

Nyförvärv: Natalie Hübbert (Borlänge HK), Elin Leissner (uppflyttad), Ella Sjöberg (AIK), Linn Hansson (BK Heid), Noa Rots (Dicken RF, Finland), Meja Hultgren (uppflyttad), Linnea Hampe Dovrén (Skövde HF), Emma Odén Rasmusson (uppflyttad), Jóhanna Margrét Sigurdardóttir (HK Handbolti, Island), Julia Walstern (BK Heid), Ellen Reinholdt (uppflyttad).

Förluster: Hanna Örtorp (klubb ej klar), Elin Hallagård (slutar), Janita Svenheden (slutar), Alva Hermansen (BK Heid, lån), Louise Karlsson (slutar), Lovisa Ekberg (Kärra HF), Mette Bejder (klubb ej klar).

TRUPP

Tränare: Kristian Berndtsson

MV: Jenny Sandgren, Hanna Eriksson, Linnea Hampe Dovrén (NY), Noa Rots (NY).
V6: Line Homdrom Rusten, Elin Leissner (NY), Linn Hansson (NY).
M6: Elin Svensson, Nora Lundell, Meja Hultgren (NY).
H6: Evelina Källhage, Emma Odén Rasmusson (NY), Nathalie Hübbert (NY).
V9: Fanny Elovson, Jóhanna Margrét Sigurdardóttir (NY).
M9: Tilda Matthijs, Tova Österwall, Ella Sjöberg (NY), Ellen Reinholdt (NY).
H9: Linnea Säreborn, Moa Boqvist, Linnea Lang, Julia Walstern (NY).

SPELSCHEMA & RESULTAT

Träningsstart: 1 augusti
Träningsläger:
 3-6 augusti, Viborg
Träningsmatcher:

4 augusti: Viborg
5 augusti: Aarhus United
12 augusti: EH Ålborg
13 augusti: Roskilde
14 augusti: Viborg

Tävlingsmatcher:
20 augusti, ATG Svenska cupen: IFK Kristianstad (b)
27 augusti, ATG Svenska cupen: Kristianstad HK (b)
1 september, ATG Svenska cupen: GF Kroppskultur (h)
8 september, SHE: Skövde HF (h)
17 september, SHE: Kungälvs HK (b)

SHE-spelare uttagna till ungdomslandslagen

U20-VM (22 juni-3 juli)

Hanna Popaja, Lugi HF
Agnes Åseskog, Kungälvs HK
Jennifer Johansson, Skuru IK
Elin Leissner, Önnereds HK
Thea Blomst, IK Sävehof
Ofelia Shoai Hallberg, Lugi HF
Johanna Östblom, H65 Höör
Clara Petersson Bergsten, Skuru IK
Hanna Wedenby, IF Hallby
Emma Nuhanovic, H65 Höör
Elin Åkesson, Skuru IK
Elin Heikka, IK Sävehof

U18-VM (30 juli-10 augusti)

Stella Huselius, IK Sävehof
Alice Salmi, Skuru IK
Elise Lönnegren, Lugi HF
Thea Kylberg, IK Sävehof

Läs mer: https://www.handbollslandslaget.se/dam/ulandslag/

Skicka in någonting till SHE

Senaste tweeten från SHE

Baushaus
C More
Prioritet Finans